Ежедневно в кабинетите идват пациенти, които задават един основен въпрос „Докторе, имам ли кариес”?
Обикновено хората при оглед в устата си намират или кафяво петно на някой зъб, или при употреба на студени и сладки храни и напитки са усетили някаква болка. Ужасът от зъболекар и звукът на стоматологичната машина именно се свързват с това заболяване.
Зъбният кариес е едно от най-разпространените заболявания на твърдите зъбни тъкани. Кариесът е и социално заболяване, обхваща икономически развитите страни поради употребата на по-голямо количество въглехидратна и полуфабрикатна (фабрично преработена) храна. При такава култура на хранене няма нужда от дълги дъвкателни цикли, за да бъде смляна храната, при което не се отделя достатъчно слюнка, която е един от естествените средства на организма за самопочистване.
Кариесът е бичът на съвременното развито общество. От него боледуват естествените зъби на хората от всички възрасти без значение на вида зъби (млечни, постоянни) пол, раса, обществено положение. В Световен мащаб приблизително 2,43 милиарда души (36 % от населението) имат кариеси на постоянните си зъби. Заболяването е най-често в развития свят и по-рядко срещано в развиващия се свят поради по-високото потреблението на проста захар.
Причината за развитие на кариес е разрушаване на твърдите тъкани (емайл, дентин и цимент) на зъба в резултат на дейността на бактерии. Дължи се на киселината, направена от хранителни остатъци или захар върху повърхността на зъбите. Простите захари в храните са основен източник на енергия на тези бактерии и поради това храна, богата на обикновена захар, е рисков фактор.
Симптомите при наличие на кариес могат да се проявят с болка и затруднение при хранене. Усложненията включват възпаление на тъканта около зъба, загуба на зъби и инфекция или образуване на абсцес.
Лечението на кариеса зависи от тежестта на увреждането.
Превенцията на зъбния кариес включва редовно почистване на зъбите, хранителен режим с ниско съдържание на захар и малки количества флуор. Препоръчително е използването на четка за зъби два пъти на ден и конци за зъби веднъж дневно. Флуорът може да бъде доставен чрез вода или паста за зъби.
Абонирайте се за нашия бюлетин
Интересни новости, събития и открития от света на денталната медицина. Полезна информация за профилактиката на оралното здраве и възможностите за лечение при усожнения.
Адрес
гр. Пловдив
ул. Мортагон 5
Телефон
(+359)
0896378484
Имейл
office@drvardev.com